Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)
Vážené kolegyně, vážení kolegové, od 1. listopadu 2022 dochází u metod pro vyšetření funkce štítné žlázy ke změně analyzátoru. Preanalytické podmínky ...
Starší aktualityOdběry, recepce: | +420 485 312 579 Objednávání pacientů jen v čase 11.00 - 14.00 hod. |
Poradny: | +420 485 312 107 Objednávání pacientů jen v čase 11.00 - 14.00 hod. |
Fax: | +420 485 101 119 |
E-mail: | okb@nemlib.cz |
a příjem vzorků
Oddělení klinické biochemie se zabývá vyšetřením krve, moči, mozkomíšního moku, potu i jiného biologického materiálu s použitím řady biochemických, analytických, imunochemických, radioizotopových a mikroskopických metod. Analýzy jsou prováděny nejen pro pacienty ze všech oddělení a center Krajské nemocnice Liberec, ale i pro pacienty ordinací praktických a odborných lékařů v Liberci a okolí. Mnoho speciálních vyšetřovacích metod je vykonáváno i pro okolní nemocnice v regionu. Součástí OKB je poradna pro hyperlipidémie – ordinace s poradnou pro diagnostiku a léčbu poruch metabolismu tuků a biochemická poradna. Na OKB je i úsek Centrálních odběrů, jehož služby mohou využívat všichni ambulantní klienti z odborných poraden celé naší nemocnice včetně dětských od 10 let, ale i od obvodních praktických nebo odborných lékařů.
OKB je dobře technicky vybaveno: zpracování vzorků je částečně automatizováno. Vybavení biochemickými, imunochemickými analyzátory i dalšími přístroji odpovídá požadavkům na poskytovanou péči. Při analýzách jsou používány kvalitní diagnostické soupravy evropských i světových výrobců. OKB zajišťuje nepřetržitý provoz, paleta vyšetření dostupných 24 hodin denně je dostatečně široká i pro velmi specializovanou péči.
Vyšetření provádíme na základě požadavku ošetřujících lékařů a vykazujeme příslušné zdravotní pojišťovně, případně na vlastní žádost pacientů za úplatu dle platného seznamu zdravotních výkonů.
Úroveň práce a kvalita vyšetřovacích metod je sledována v celostátních kontrolních cyklech Systému externí kontroly kvality (SEKK) a je opakovaně ověřována i v německém kontrolním systému INSTAND e.V. a DGKL. OKB je zařazeno v Registru klinických laboratoří Národního autorizačního střediska pro klinické laboratoře České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Pracovníci OKB se podílejí na řadě výzkumných úkolů, testování nových léčiv a vyvíjení nových vyšetřovacích a léčebných postupů, jež jsou zaváděny na jednotlivých klinických pracovištích liberecké nemocnice. Pracovníci OKB jsou zapojeni do výuky klinické biochemie na Ústavu zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci.
Ke dni 9.2.2023 bylo ukončeno vyšetření orosomukoidu, haptoglobinu a prealbuminu v mozkomíšním moku. Vzhledem k tomu, že počet požadavků na tato vyšet...
Starší aktualityVážené kolegyně, vážení kolegové, od 1. listopadu 2022 dochází u metod pro vyšetření funkce štítné žlázy ke změně analyzátoru. Preanalytické podmínky ...
Starší aktualityK 18. únoru 2022 bude na OKB ukončeno stanovení Fruktosaminu. Vzhledem k tomu, že počet požadavků na toto vyšetření je dlouhodobě velmi nízký, nebude ...
Starší aktualityprimář oddělení klinické biochemie
zástupce primáře oddělení klinické biochemie
vrchní laborantka OKB
Projekt MedPed (Make early diagnosis to Prevent early deaths in Medical Pedigrees) sdružuje odborníky z více než 30 zemí světa v jejich úsilí dramaticky snížit počet předčasných úmrtí u lidí s geneticky determinovanými, avšak léčitelnými poruchami metabolismu lipidů. Mezinárodní spolupráce má pomoci včas identifikovat a léčit co největší počet ohrožených jedinců. Počáteční aktivity se zaměřily na osoby s familiární hypercholesterolémií (FH), která je nejlépe definována klinicky, biochemicky i na molekulární úrovni a nese největší riziko předčasného úmrtí, pozornost je však věnována také ostatním závažným dyslipidémiím. Velký důraz je v projektu MedPed kladen na vyhledávání nemocných mezi příbuznými již diagnostikovaných pacientů a také na využití DNA diagnostiky.
Hlavní cíle projektu MedPed jsou:
Projekt MedPed je velmi efektivní také z hlediska vynaložených nákladů. Bylo již přesvědčivě prokázáno, že užití hypolipidemik v primární prevenci ICHS je u pacientů s FH účinné a výrazně méně nákladné než léčba komplikací ICHS, případně ztráta člověka v produktivním věku. Náklady na vyhledávání pacientů s FH tuto příznivou bilanci nemohou významně ovlivnit. Je zřejmé, že včasná identifikace velkého počtu pacientů s FH již v presymptomatickém stadiu a jejich následná léčba mohou ušetřit značné prostředky z veřejného zdravotního pojištění. Projekt MedPed není centrálně financován, prostředky na aktivity související s projektem zajišťují všechny zúčastněné země z vlastních zdrojů.
V ambulantní části Oddělení klinické biochemie Krajské nemocnice Liberec, a. s., působí v rámci poradny pro hyperlipidémie Regionální centrum projektu MedPed (pro dospělé pacienty), které vede MUDr. Václava Palánová. O pacienty do 18 let se stará Regionální pediatrické centrum MedPed Libereckého kraje – MUDr. Vladimíra Žďánská, Ambulance dětské kardiologie, Masarykova 699/9, 460 01 Liberec.