Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Hyperlipidémie

Poruchy metabolismu lipidů

Před odběrem

Před odběrem krve musí pacient nejméně 12 hodin lačnět – t.j. poslední jídlo před 17. hodinou dne před odběrem. Pít je vhodné jen vodu v množství, jak je pacient zvyklý, aby byl dostatečně hydratován. Pokud pacient užívá nějaké léky, je nejlepší je požít před počátkem 12-hodinového lačnění a ranní dávku až po odběru krve (v případě nejasností je vhodné se poradit se svým praktickým lékařem nebo s lékařem v biochemické poradně). Po dobu 3 dnů před odběrem je nezbytné vynechat veškerou konzumaci alkoholu (i piva).

Po odběru

Po odběru krve je krev několik dnů laboratorně vyšetřována. Pacient je objednán k lékařskému vyšetření (asi za 1-3 týdny), ke kterému by měl doručit jednak písemné doporučení odesílajícího lékaře (s náležitostmi dle metodiky zdravotních pojišťoven – t.j. zejm. IČP odesílajícího), jednak výpis z dokumentace nebo celý zdravotní záznam („kartu“). Je zbytečné posílat jen předchozí laboratorní výsledky, provedené v naší laboratoři (jsou v naší databázi počítače).

Vyšetření dispenzarizovaných pacientů

Odběry dle objednacího termínu v průkazce ve středu, čtvrtek nebo pátek, lékařské vyšetření dle objednání při odběru (zpravidla úterý, středa a čtvrtek 7:30 – 15:00). Odběr krve není vhodný do 3 týdnů po lehčím onemocnění (angína, chřipka, žlučníková kolika) a do 3 měsíců po těžším onemocnění (zápal plic, zánět slinivky, operace) – v takovýchto případech je nejlepším řešením telefonické přeobjednání.

Předpis léků dispenzarizovaným pacientům (v mezidobí mezi vyšetřeními): v době ordinačních hodin poradny, nejlépe v úterý, ve středu a ve čtvrtek dopoledne, s výhodou po telefonické domluvě se zdrav. sestrou (telefon +420 485 312 107).