Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Nemocnice Turnov
485 311 111 Informační linka
Menu

Radiační onkologie

  • Nejnovější generace ozařovací techniky v podobě 2 lineárních urychlovačů
  • Pokročilé metody modulační a obrazem řízené radioterapie
  • Nepřetržitá pohotovost pro ambulantně léčené pacienty

 

Kontakty a ordinační hodiny

Kontakt

Primář: +420 485 312 241
Vrchní radiologická asistentka: +420 485 312 424
E-mail: magda.machanova@nemlib.cz
ludmila.bobkova@nemlib.cz

 

 

Budova C
Podlaží Přízemí
O nás

O nás

Radiační onkologie poskytuje léčbu ionizujícím zářením pacientům se zhoubnými novotvary všech lokalizací a s přesně vymezeným spektrem nenádorových chorob. Patří mezi ně některá zánětlivá či degenerativní onemocnění pohybového aparátu nebo vybrané kožní choroby.

Rutinně využíváme nejmodernější ozařovací techniky. Obrazem řízená radioterapie (IGRT) umožňuje trojrozměrné zobrazení cílového objemu a kritických struktur před ozářením a trojrozměrnou korekci polohy pacienta. Přesnější zaměření zhoubné tkáně umožňuje vyšší intenzitu ozáření při minimalizaci nežádoucích účinků zasažení tkáně zdravé. Radioterapie s modulovanou intenzitou (IMRT) umožňuje ozařovat různé podoblasti cílové tkáně či části nádoru s různou intenzitou na základě vysoce přesného 3D zobrazení a zaměření.

Léčba zářením na našem pracovišti probíhá buď formou ambulantní, nebo při hospitalizaci v Onkologickém centru. Pro ambulantně léčené pacienty je pro případ nenadálých obtíží nepřetržitě k dispozici pohotovostní lékařská služba.

Pro ozařovací techniky, na které vlastní vybavení nemáme (např. brachyradioterapie nebo stereotaktické ozařování) zajistíme pacientům péči na některém ze specializovaných pracovišť, se kterými úzce spolupracujeme.

Klíčové výkony a diagnózy

  • Radioterapie s modulovanou intenzitou (IMRT)
  • Obrazem řízená radioterapie (IGRT)
  • Radioterapie nádorů prsu
  • Radioterapie nádorů v oblasti mozku
  • Radioterapie nádorů tlustého střeva
  • Radioterapie nádorů plic
  • Radioterapie nádorů prostaty

„Můj manžel byl do nemocnice Liberec přijat po propuštění z jiného zařízení nepohyblivý a v zuboženém stavu. Diagnóza: Zlatý stafylokok. Po řadě vyšetření a intenzivní antibiotické léčbě má ve svých 82 letech opět chuť žít a doslova se vrátil do života. Já sama jezdím již 15 let na onkologii a zdá se, že také bojuji úspěšně. Před 5 lety se nám narodil vnouček a když bylo zle, také jste mu dokázali pomoci. Moc a moc děkujeme a přejeme mnoho spokojených pacientů jako jsme my.“

IM, Varnsdorf 1/1

MUDr. Renata Emmerová

zástupkyně primářky

Mgr. Ludmila Bobková

vrchní radiologická asistentka

Ing. Eva Plačková

klinický radiologický fyzik

array(1) { [0]=> object(WP_Post)#6413 (24) { ["ID"]=> int(7272) ["post_author"]=> string(2) "10" ["post_date"]=> string(19) "2015-09-04 13:00:46" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2015-09-04 13:00:46" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(20) "Radiační onkologie" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(6) "closed" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(18) "radiacni-onkologie" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2015-09-07 14:32:33" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2015-09-07 14:32:33" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(52) "https://www.nemlib.cz/?post_type=souhlas&p=7272" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(7) "souhlas" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" } }
Dokumenty

Pro odborníky

Stěžejními ozařovacími přístroji pro léčbu nemocných se zhoubnými novotvary jsou 2 lineární urychlovače firmy Elekta, každý se 2 fotonovými a 4 elektronovými svazky o různých energiích. První z nich Elekta Precise, který byl instalován v roce 2002, je vybavený mnoholistovým kolimátorem pro tvarování ozařovacích polí a elektronickým zobrazováním polí.

Druhý urychlovač Elekta Synergy, instalován v roce 2006, představuje nejnovější generaci ozařovačů s integrovaným systémem pro obrazem řízenou radioterapii. Disponujeme kvalitní dozimetrickou technikou k pravidelnému ověřování kvality svazků ionizujícího záření.

Jsme vybaveni 3D plánovacím systémem pro radioterapii a systémem pro virtuální simulaci. Pro kvalitní přípravu radioterapie byl v roce 2007 uveden do provozu nový RTG simulátor Elekta a dále každodenně využíváme spirální CT radiodiagnostického oddělení. Jednotlivé prvky systému pro zevní ozařování propojuje nově instalovaná síť verifikačního systému. V nenádorové radioterapii je nejvíce využíván hloubkový RTG ozařovač s maximálním napětím 200 kV.

V roce 2016 jsme úspěšně absolvovali dva mezinárodní dozimetrické audity, které pořádala Imaging And Radiation Oncology Core, sídlící v Hustonu, ve spolupráci s Texaskou univerzitou MD Anderson Cancer Centre v USA. První audit kontroloval absolutní velikost dodané dávky v bodě. Naše průměrná odchylka byla menší než 1 % při toleranci 7 %. Druhý se zaměřil na přesnost rozložení dávky v prostoru. Požadavky obou auditů naše oddělení zdárně splnilo.

dokument 1

dokument 2

Časté dotazy