Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Informace

Prováděno v OKB
Akreditovaná metoda Ne
Zkratka S_IMNO
Materiál Sérum
Krev srážlivá

Nelze vyšetřit z nesrážlivé krve/plazmy.

Odběrová souprava Zkumavka pro srážlivou krev s gelem ( Vacutainer žlutý uzávěr)
Režim Rutina
Typ metody Měřená
Doba odezvy

7 dní

Princip stanovení

Elektroforetická separace následovaná inkubací s antiséry: anti-y (váže těžké řetězce y [IgG], anti-μ (váže těžké řetězce μ [IgM]), anti-α (váže těžké řetězce a [IgA]), anti-κ (váže lehké řetězce κ ) a anti-λ (váže lehké řetězce λ). První stopa je ošetřena fixačním roztokem - referenční stopa.
Interakce mezi antigenem (monoklonální imunoglobulin vzorku) a protilátkou antiséra vede k tvorbě nerozpustného komplexu znázornitelného jako pás precipitátu.

Interpretace

Vyšetření slouží k detekci monoklonálního paraproteinu a jeho typizaci. Vyšetření doplňuje rovněž laboratoř v případě nálezu atypické frakce na ELFOgramu.
Přítomnost paraproteinu je průkazem přítomnosti patologického klonu plazmatických buněk. Typicky se vyskytuje u mnohočetného myelomu a jiných hematoonkologických onemocnění, i když jeho nepřítomnost tato onemocnění nevylučuje.
Paraprotein se může vyskytnout i u zánětlivých a infekčních onemocnění, jaterních cirhózách, i u asymptomatických (především starších) pacientů. Ve všech těchto případech je třeba pravidelně přítomnost a případně i koncentraci paraproteinu monitorovat.

Preanalytické podmínky

Nejsou zvláštní požadavky na preanalytickou fázi.

Uchování v laboratoři 5 dní
Stabilita při 4-8°C

sérum - 1 týden

Stabilita při -20°C

sérum - 1 měsíc

Kontakt

485 312 162 dokumentace, 485 312 500 laboratoř elektroforézy

Poznámka

Při požadavku: Paraprotein je stanovena celková bílkovina, IgG, IgA, IgM, volné lehké řetězce Kappa, Lambda a provedeno ELFO bílkovin séra. U neregistrovaného pacienta je provedena imunofixace bílkovin séra. U registrovaného pacienta je imunofixace provedena pouze při změně ELFOgramu.

Výkony

Výkon Typ Body Cena
91397 Rutina 1297 2.049,26Kč*
* Cena je pouze orientační

Vyšetření je součástí skupiny

Paraprotein g/l