Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

Dva nové vozy Škoda Fabia bílé barvy získala do užívání v pátek 7. února 2020 terénní ošetřovatelská péče poskytovaná frýdlantskou nemocnicí. Vozy byly sestrám, které ve Frýdlantském výběžku terénní ošetřovatelskou péči poskytují, slavnostně předány v areálu Krajské nemocnice Liberec, pod kterou frýdlantská nemocnice od loňského léta spadá. Dva nové vozy nahradily automobil Daewoo Lanos, který terénní ošetřovatelské péči frýdlantské nemocnice sloužil doposud.

„Vybavením terénní ošetřovatelské služby frýdlantské nemocnice dvěma novými automobily vysíláme pacientům jasný signál, že frýdlantská nemocnice je po převzetí právoplatným a plnohodnotným členem naší rodiny. K tomuto kroku jsme přistoupili proto, abychom terénním ošetřovatelkám ulehčili jejich práci. Až doposud totiž dvě sestry, které ve Frýdlantském výběžku terénní ošetřovatelskou péči za frýdlantskou nemocnici poskytují, využívaly pouze jeden automobil. A to bylo provozně velmi nešikovné,“ říká technický ředitel Krajské nemocnice Liberec Jan Rais s tím, že rozšířením vozového parku bude terénní ošetřovatelská péče akceschopnější a bude moci zajistit péči většímu počtu pacientů.

Terénní ošetřovatelská péče frýdlantské nemocnice nabízí každý všední den v týdnu služby dvou sester. „Zajišťují převazy, odběry, injekce, měření tlaku nebo třeba pomáhají s hygienou,“ říká hlavní sestra Nemocnice Frýdlant Lenka Brožíková. Podle ní dokáží sestry obstarat až 20 klientů denně, průměr je kolem deseti za den. „Kapacity však máme na daleko více klientů. V případě zájmu totiž není problém s tím, aby se do terénní ošetřovatelské služby zapojily i další sestry. Záleží opravdu jen na poptávce,“ doplňuje Lenka Brožíková.

Služby terénní ošetřovatelské péče mohou lidé využít pouze na doporučení lékaře. „Pacienti, kteří jsou propuštěni z hospitalizace, mají první dva týdny po propuštění službu zajištěnou díky doporučení ošetřujícího lékaře. Potom už ale doporučení musí jít od praktického lékaře. Stejně jako ve všech ostatních případech. Lidé by se tedy měli v případě, že chtějí terénní ošetřovatelské služby využít, obracet právě na svého praktického lékaře,“ vysvětluje hlavní sestra Nemocnice Frýdlant.

Terénní ošetřovatelská péče frýdlantské nemocnice slouží všem obyvatelům Frýdlantského výběžku. Její sestry ročně najezdí kolem 10 tisíc kilometrů. „Nejčastěji naše služby využívají starší lidé, pro které je opravdu přínosem,“ uzavírá jedna z pracovnic terénní ošetřovatelské péče Hana Trojanová.