Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Výroba transfuzních přípravků

Z krve od dárců vyrábíme specializované produkty

Od dárců odebraná plná krev slouží dnes pouze jako polotovar. Po odběru se dále zpracovává na jednotlivé složky – pacient by měl dostat jen tu složku krve, která je potřebná.

Na oddělení vyrábíme z plné krve tyto transfuzní přípravky:

  • Erytrocyty (červené krvinky) – skladují se při teplotě +2 až +6°C, maximálně 42 dní
  • Plasma – která se uskladňuje v mrazících boxech při teplotě -25°C, se používá pro dva účely:
    • Klinická plazma se po 6 ti měsíční karanténě uvolní pro přímé podání pacientům. Aby bylo možné plazmu uvolnit, je třeba dárce opakovaně odebrat a vyšetřit vzorek krve v předepsaných testech.
    • Plasma pro ” frakcionaci” je určena k dalšímu zpracování farmaceutickými firmami, ve kterých z ní jsou vyrobeny speciální léky, tzv. krevní deriváty. V současné době spolupracujeme s firmami SHIRE a GRIFOLS.
  • Trombocyty z plné krve (krevní destičky) – uchovávají se při teplotě +20 až +24°C, max. 5 dní

Dalším typem odběru jsou aferézy – odběry prováděné na krevních separátorech. Tyto speciální přístroje umožňují odebrat jen určené složky krve, a to buď samostatně (plazmu nebo krevní destičky nebo červené krvinky), nebo jejich kombinace (např. krevní destičky s plazmou, krevní destičky s červenými krvinkami). Blíže viz odběry na krevních separátorech

Spektrum transfuzních přípravků

Transfuzní oddělení KN Liberec, a.s. zásobuje transfuzními přípravky okolní nemocnice a je schopno nabídnout erytrocytární a trombocytární koncentráty i klinickou plazmu dalším zdravotnickým zařízením.

Plná krev je zpracovávána na erytrocyty resuspendované deleukotizované, trombocyty z buffy – coatu a plasmu na automatických lisech Compomat G5.

Krevní sklad disponuje zásobou směsných trombocytů z buffy – coatu deleukotizovaných v aditivním roztoku pro zajištění akutních stavů, v případě potřeby jsme schopni připravit potřebné množství těchto přípravků.

Trombocyty z aferézy deleukotizované připravujeme na separátoru Trima Accel na objednání standardně do druhého dne. V urgentních případech přípravky objednané telefonicky do 8,30 hod. mohou být expedovány po 14:00 hod. tentýž den.

 

Objednávání transfuzních přípravků: tel. 485 312 535 – EXPEDICE TRANSFUZNÍCH PŘÍPRAVKŮ