Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

„Přivolejme s jarem i naději“ je i letos mottem Tulipánového měsíce, projektu, který v březnu již poosmé realizuje nezisková organizace Amelie, z.s. Projektem chce upozornit na potřebu podpory onkologicky nemocných a jejich blízkých nejen v oblasti léčby, ale i v psychosociální rovině.

Konkrétně v libereckém regionu jsou po celý měsíc březen vyzdobena obrázky dětí onkologická oddělení nemocnic v Liberci a Jablonci nad Nisou a obchodní centrum FORUM. S nabídkou bezplatných služeb pro onkologicky nemocné a jejich rodiny se mohou lidé seznámit 5. 3. v Centru Amelie v rámci Dne otevřených dveří či po celý měsíc březen v obchodním centru FORUM. S letáky Amelie se obyvatelé Liberce setkají rovněž ve vozech MHD, kde Amelie získala bezplatně prostor díky podpoře města Liberec. V prostorách Komplexního onkologického centra v Liberci proběhne pro pacienty vystoupení dětského pěveckého sboru Slunečnice při ZŠ Švermova, pásmo scének a písniček dětí ze školy U školy a výtvarná dílna s pacienty.

„Onkologická léčba je náročná a stresující, a proto se snažíme nemocným zpříjemnit pobyt v nemocnici a nabídnout program, který je na chvíli může odvést od jejich starostí a obav“, říká koordinátorka Centra v Liberci Mgr. Petra Kuntošová. Na podporu bezplatných služeb pro onkologicky nemocné a jejich blízké se uskuteční dvě sbírkové akce – prodej tulipánů k MDŽ v obchodním centru FORUM a jednodenní charitativní cvičení v zapojených fitness centrech, kdy výtěžek ze vstupného půjde na podporu bezplatných služeb pro onkologicky nemocné a jejich blízké. „Cílem Tulipánového měsíce je i zvýšení informovanosti mezi veřejností o fungování organizace v Liberci, která může pomoci v situaci, kdy do života rodiny vstoupí rakovina. Nemocní i jejich blízcí od nás mohou získat bezplatné sociální poradenství (např. v oblasti důchodů, zaměstnání či nároků na dávky), psychologické konzultace či se účastnit našich jednorázových či opakujících se aktivit jako je např. plavání, cvičení, tvoření a další“, dodává Kuntošová.

Tulipánový měsíc je realizován pod záštitou PhDr. Mgr. Ivana Langra, náměstka primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch města Liberec.

Více o Tulipánovém měsíci na: https://www.amelie-zs.cz/pomoc-pro-zivot-s-rakovinou/tulipanovy-mesic/tulipanovy-mesic-2020/

Kontakt na Amelii v Liberci:
Centrum Amelie Liberec
Krajská nemocnice Liberec, a.s.
Husova 10 (budova U, 1. patro, vchod z ulice Jablonecká)
460 63 Liberec
tel.: +420 608 458 277