Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

Od 1. října do 30. listopadu probíhá sbírka vánočních ozdob a dekorací na podporu onkologicky nemocných a jejich blízkých. „Sbírkou se snažíme oslovit veřejnost k sounáležitosti s nemocnými a jejich rodinami a zároveň je informovat, že se v případě onkologické nemoci mají kam obrátit o pomoc.  Veškeré služby poskytujeme nemocným a jejich blízkým zdarma, což by nebylo možné bez podpory veřejnosti a projektů jako je tato vánoční sbírka. Za každý darovaný kus moc děkujeme.“  uvádí Mgr. Petra Kuntošová, koordinátorka Centra Amelie v Liberci.

Akce vyvrcholí 7.–9. prosince v obchodním centru FORUM, kde se uskuteční prodej získaných předmětů. U stánku Amelie lze darované předměty zakoupit za ceny nižší než je obvyklé. Kupující si tak mohou nejen za rozumnou cenu zútulnit domov, ale v čase předvánočním podpořit i nemocné s rakovinou. Výtěžek prodeje půjde na poskytování bezplatných psychosociálních služeb pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Podpora onkologicky nemocných v sociální a psychické oblasti je nedílnou součástí péče o nemocné a má pozitivní vliv jak na zvýšení úspěšnosti léčby, tak i na návrat do běžného života po ní. „Aktivity v Amelii mi pomáhají jak fyzicky, tak duševně. Ale hlavně vím, že v tom nejsem sama. Naplňuje mě i setkávání s dalšími lidmi se stejným onemocněním a tudíž i získávání nových přátel.”, říká paní Helena, jedna z klientek Amelie v Liberci.

Získané peníze z prodeje nám pomohou s udržením služeb pro klienty. Například sociální poradenství či psychologická podpora jsou pro nemocné s rakovinou či jejich blízké důležitou součástí péče, kterou, vzhledem k přetíženosti zdravotnického personálu, není bohužel reálné získat v samotných zdravotnických zařízeních. Finance nám pomohou zajistit i různé aktivizační činnosti jako je například plavání či zdravotní cvičení“, dodává Kuntošová.

Sběrná místa pro ozdoby a dekorace:

Centrum Amelie Liberec – KNL, Husova 357/10(budova U, 1. patro), Liberec
Krajská vědecká knihovna v Liberci – Rumjancevova 1362/1, Liberec
Drogerie Jasmín – Masarykovo náměstí 280, Mnichovo Hradiště

Centrum Amelie je otevřeno dvakrát v týdnu, v úterý a čtvrtek od 9.00 do 12.00 v prostorách Krajské nemocnice Liberec (budova U, vchod z Jablonecké ul.) Onkologicky nemocní i jejich blízcí se mohou na pracovníky Centra obracet osobně, telefonicky na 608 458 277 či e-mailem na liberec@amelie-zs.cz. Více informací o organizaci a jejích aktivitách lze nalézt na www.amelie-zs.cz.