Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

Krajská nemocnice Liberec zprovoznila 7. ledna po necelém měsíci testovacího provozu nový CT simulátor. Pořídila jej za 17,4 milionů korun a přispěl na něj Liberecký kraj, majoritní vlastník liberecké nemocnice. Moderní CT simulátor zlepší péči o pacienty Komplexního onkologického centra, zkvalitní a přispěje k bezpečí přípravy ozařovacích plánů pro pacienty se zhoubnými novotvary. Ty se chystají každému pacientovi na míru.

A to podle toho, jakou oblast chceme zářit, a jakou oblast chceme krýt, kde zářit nechceme. Původně jsme na to měli klasický simulátor, což byl rentgenový přístroj, ty se už ale přestaly vyrábět a jsou nahrazovány modernějšími CT přístroji, které mají ten benefit, že vidíme i to, co se děje v těle pacienta,” vysvětlila MUDr. Magda Macháňová, primářka radiační onkologie.

Nový CT simulátor, který nahradí již deset let zastaralý rentgenový přístroj, umí nasimulovat na pacientovi místo, kde se má ozařovat, aby ozařovací paprsek byl co nejsilnější, aby nebyl rozptylován a nedocházelo tak ke zbytečnému poškozování okolních tkání.

Liberecká nemocnice se neustále snaží zlepšovat jak kvalitu lékařské práce, tak i s tím ruku v ruce jdoucí přístrojové vybavení. Nový CT simulátor je jedním z mnoha dalších přístrojů, které nutně potřebovaly obnovu, abychom péči mohli zkvalitňovat a posouvat dopředu,“ vysvětluje MUDr. Richard Lukáš PhD.

Na nákup CT simulátoru přispěl Liberecký kraj částkou 15 milionů korun. „Liberecký kraj z pozice vlastníka do liberecké nemocnice samozřejmě systematicky investuje. Další klíčová investice ze strany kraje se týká výstavby Centra urgentní medicíny, která se vyšplhá na dvě miliardy korun. Musím zmínit, že částku na důležité a špičkové lékařské vybavení jsme poskytli i přesto, že investice tohoto typu považuji za nesystémové a měly by být hrazeny z peněz ze zdravotního pojištění,“ dodal Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

• nový CT simulátor CANON AQUILION LB stál 17.307.840 Kč vč. DPH
  • Liberecký kraj na něj přispěl částkou 15.000.000 Kč
  • stavební úpravy prostor stály 1.400.000 Kč vč. DPH
  • termín realizace byl od 16. 10. 2019 (demontáž starého přístroje) do 18. 12. 2019 (převzetí nového přístroje)