Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Šedý zákal – katarakta

Operace šedého zákalu provádíme maximálně šetrnou metodou

  • Špičkové měkké nitrooční čočky zdarma v rámci standardu
  • Nejmodernější torzní ultrazvuk pro minimální zásah a rychlé hojení
  • Bez nutnosti šití nebo injekční anestezie, vše pouze „v kapkách“
  • Zákrok provádíme i ambulantně

Co je šedý zákal

Pokud nemáte pocit zhoršeného vidění, vykonáváte bez obtíží všechny běžné činnosti jako dříve, nic zásadního se neděje, zvláště ve vyšším věku. Pokud ale máte pocit, že již nevidíte tak ostře, jako dřív a zhoršené vidění Vám překáží v běžných denních činnostech (řízení auta, čtení, sledování televize, drobné ruční práce), máte možnost podrobit se operačnímu zákroku.

Princip operace

Principem zákroku je odstranění zkalené oční čočky a její náhrada umělou čirou nitrooční čočkou. Operace se provádí z malého řezu v oční rohovce, čočka se drtí a odsává ultrazvukovou sondou.

  • Na našem pracovišti provádíme zákrok pouze „v kapkách“ – žádné „injekce do oka“!
  • Vstupní řez provádíme rohovkou – nedochází ke krvácení z cév spojivky, není nutné pálení krvácejících cév.
  • Řez má zvláštní architekturu, která umožní samovolné uzavření – tedy bez závěrečného stehu!
  • velikost řezu je pouze 2,7 mm a menší – nezpůsobuje pooperační změny tvaru rohovky a tím zhoršení výsledné zrakové ostrosti
Před zákrokem

V den operace přijdete v předem stanovený čas na oční ambulanci. Zde Vám sestra založí zdravotní dokumentaci a odvede Vás do ambulantního pokoje, který je již přímo napojen na operační sál. Zde se převléknete do sterilního empíru a osobní věci si uzavřete do zamykatelných skříněk. Veškeré cennosti a větší obnosy peněz nechte prosím doma. Budete usazeni do pohodlných křesel a budete průběžně dostávat antibiotické oční kapky k dezinfekci spojivkového vaku, kapky na znecitlivění povrchu oka a kapky na rozšíření zorničky. Od Vašeho příchodu na ambulanci až po vlastní záčátek výkonu může uplynout 1-4 hodiny, počítejte prosím s tímto časovým údajem a informute o tom i Váš případný doprovod. Těsně před zákrokem se Vám představí Váš operatér provede vyšetření na štěrbinové lampě. Budete-li mít ještě nějaké dotazy, proberete je právě v tuto chvíli s Vaším operatérem.

Během zákroku

Na operační sál vstoupíte v doprovodu sanitáře,  který Vás uloží na operační stůl. Pro maximální pohodlí Vám pomůžeme s úpravou lůžka, vypodložení hlavy, končetin nebo zad, jak jen to bude možné. Na oko dostanete houbičku s desinfekcí a oči necháte 10 minut zavřené. Dokud nebudete mít na obličeji roušku, mluvte, prosím, minimálně a ničeho na sále se, prosím, nedotýkejte.

Po desinfekci zakryjeme Váš obličej sterilní rouškou a zajistíme oční víčka, abyste při operaci nemrkali. Po dobu přípravy operačního pole i v průběhu operace zůstává zachována citlivost kůže obličeje a okolí oka, umrtvené máte pouze vlastní oko, takže budete normálně cítit doteky operatéra na čele a v okolí oka. Po zarouškování již zůstaňte v klidu ležet, nehýbejte rukama, nikam se nesnažte sahat. Pokud Vás něco svědí, nebo tlačí, sdělte to, prosím, operatérovi.

Následuje úprava operačního lůžka, které s Vámi bude pojíždět, potom se na Vás rozsvítí ostré světlo operačního mikroskopu, které vás zpočátku může oslňovat, po chvíli tento nepříjemný vjem vymizí.

Na začátek vlastní operace Vás operatér upozorní a průběhem celého zákroku Vás bude dále slovně provázet. Snažte se být klidní a řídit se jeho pokyny. Některé fáze operace pro Vás pochopitelně budou nepříjemné, budete cítit mírný tlak operačních nástrojů na čele, občas Vám po tváři poteče větší množství vody, uslyšíte různé zvuky a pokyny, které dává operatér asistentům, to vše patří ke standardnímu průběhu operace a nemělo by to být zdrojem obav ani nepohodlí.

Celý zákrok trvá asi 15-20 minut. Na závěr operace Vám oko zalepíme čtvercovým krytím. Pod obvazem nechejte oko zavřené.

Po zákroku

Po operaci můžete v ambulatním pokoji odpočívat v polohovacích křeslech, nebo se převléci a po předání z operace odejít domů. Je vhodné mít zajištěný doprovod (lépe odvoz), není to však nezbytná nutnost. Po příchodu domů polehávejte, vyvarujte se prudkých pohybů a otřesů hlavy, určitě nečtěte – oční pohyby při čtení namáhají i zakryté oko. Televizi sledovat můžete. Pokud Vás operované oko bude bolet vezměte si tabletu proti bolesti, kterou jste zvyklí užívat.

V záznamu z operace bude zmíněna kontrola u očního lékaře 2. den po operaci – tato kontrola je nezbytně nutná!

Čeho byste se měli po operaci vyvarovat

  • 1. týden po operaci nečtěte, nepiště, nešijte, nepleťte, neháčkujte, neluštěte křížovky
  • 1. měsíc po operaci nechoďte do sauny, do bazénu a nepotápějte si hlavu pod vodu, sprchování problém není
  • dejte pozor, abyste se do operovaného oka neuhodili, nebo ho jinak nezdeformovali

Čím můžete podpořit zdárné hojení

  • kapejte si oční kapky do operovaného oka dle doporučení lékaře
  • noste ochranné brýle, zvláště pohybujete-li se v neznámém prostředí
  • dodržujte plán očních kontrol
  • v případě výraznějšího zarudnutí, bolesti, nebo zhoršeného vidění ihned navštivte svého očního lékaře, nečekejte na termín plánované kontroly
  • řiďte se výhradně radami lékaře, nikoliv svého okolí – zkušenosti jiných pacientů  mohou být ovlivněny jiným typem zákroku