Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

U pacientů liberecké spinální jednotky, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík, dojde díky pořízení nového přístroje k výraznému snížení rizika vzniku dekubitů (defektu kůže a podkožních struktur, které vznikají v důsledku tření a přímého tlaku podložky na disponované části těla).

„Podařilo se nám získat takzvaný pressure mapping, což je přístroj, který umí změřit rozložení zatížení sedací a opěrné části vozíku. Po vyhodnocení pak můžeme mnohem cíleněji vybírat antidekubitní sedací podložky na vozík, které pomáhají k správnému rozložení tlaku hýždí, a minimalizovat tak možnost vzniku dekubitů, které se vytváří kvůli nerovnoměrnému a přílišnému zatížení částí těla, jež se nehýbou. Kontrolujeme tím i správný sed na vozíku.“ vysvětluje Bc. Marta Köhlerová, DiS., staniční fyzioterapeutka pro chirurgii, traumatologii a spinální jednotku.

Pressure mapping obsahuje sadu čidel na prostoru 50 x 50 cm, které mapují tlak v rozmezí každého jednoho centimetru čtverečního při statickém i dynamickém sedu. Naměřené parametry přenáší do počítače, který následně vyhodnotí správnost sedu, jež lze následně korigovat právě prostřednictvím již zmiňovaných antidekubitních sedacích podložek a správným nastavením vozíku.

Přístroj zakoupila Krajská nemocnice Liberec, a.s. za 292 tisíc Kč z vlastních prostředků.