ZMĚNY TÝKAJÍCÍ SE NÁVŠTĚV V NEMOCNICÍCH KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant):
Návštěvy na ONP jsou nyní povoleny. ! Návštěvy na ostatních oddělení jsou i nadále v OMEZENÉM REŽIMU.
Výjimky jsou povoleny po posouzení primářem oddělení.
Návštěvníci následně musí splnit podmínky pro návštěvu – musí mít po 2 dávkách očkování nebo PCR/AG test s písemným potvrzením, případně potvrzení o prodělaném onemocnění Covid v uplynulých 90 dnech.  Tyto návštěvy mohou probíhat od 14 hodin do 16 hodin, a to vždy pouze v počtu 1 osoby.
Chápeme, že jsou tato omezení těžká pro pacienty i jejich blízké, nicméně nadále prosíme o respektování nastavených pravidel. Stále je na místě opatrnost a ohleduplnost vůči personálu a pacientům.      Děkujeme za pochopení.

U pacientů liberecké spinální jednotky, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík, dojde díky pořízení nového přístroje k výraznému snížení rizika vzniku dekubitů (defektu kůže a podkožních struktur, které vznikají v důsledku tření a přímého tlaku podložky na disponované části těla).

„Podařilo se nám získat takzvaný pressure mapping, což je přístroj, který umí změřit rozložení zatížení sedací a opěrné části vozíku. Po vyhodnocení pak můžeme mnohem cíleněji vybírat antidekubitní sedací podložky na vozík, které pomáhají k správnému rozložení tlaku hýždí, a minimalizovat tak možnost vzniku dekubitů, které se vytváří kvůli nerovnoměrnému a přílišnému zatížení částí těla, jež se nehýbou. Kontrolujeme tím i správný sed na vozíku.“ vysvětluje Bc. Marta Köhlerová, DiS., staniční fyzioterapeutka pro chirurgii, traumatologii a spinální jednotku.

Pressure mapping obsahuje sadu čidel na prostoru 50 x 50 cm, které mapují tlak v rozmezí každého jednoho centimetru čtverečního při statickém i dynamickém sedu. Naměřené parametry přenáší do počítače, který následně vyhodnotí správnost sedu, jež lze následně korigovat právě prostřednictvím již zmiňovaných antidekubitních sedacích podložek a správným nastavením vozíku.

Přístroj zakoupila Krajská nemocnice Liberec, a.s. za 292 tisíc Kč z vlastních prostředků.