Na základě jednání Krajské epidemiologické komise Libereckého kraje jsou od 15. 8. 2020 opět POVOLENY NÁVŠTĚVY ve všech nemocnicích KNL, a. s. – v Liberci, Turnově i ve Frýdlantě. Nadále platí povinné nošení roušek v nemocnicích a důkladná dezinfekce rukou.

U pacientů liberecké spinální jednotky, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík, dojde díky pořízení nového přístroje k výraznému snížení rizika vzniku dekubitů (defektu kůže a podkožních struktur, které vznikají v důsledku tření a přímého tlaku podložky na disponované části těla).

„Podařilo se nám získat takzvaný pressure mapping, což je přístroj, který umí změřit rozložení zatížení sedací a opěrné části vozíku. Po vyhodnocení pak můžeme mnohem cíleněji vybírat antidekubitní sedací podložky na vozík, které pomáhají k správnému rozložení tlaku hýždí, a minimalizovat tak možnost vzniku dekubitů, které se vytváří kvůli nerovnoměrnému a přílišnému zatížení částí těla, jež se nehýbou. Kontrolujeme tím i správný sed na vozíku.“ vysvětluje Bc. Marta Köhlerová, DiS., staniční fyzioterapeutka pro chirurgii, traumatologii a spinální jednotku.

Pressure mapping obsahuje sadu čidel na prostoru 50 x 50 cm, které mapují tlak v rozmezí každého jednoho centimetru čtverečního při statickém i dynamickém sedu. Naměřené parametry přenáší do počítače, který následně vyhodnotí správnost sedu, jež lze následně korigovat právě prostřednictvím již zmiňovaných antidekubitních sedacích podložek a správným nastavením vozíku.

Přístroj zakoupila Krajská nemocnice Liberec, a.s. za 292 tisíc Kč z vlastních prostředků.