Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

V Liberci jsme dnes – na rozdíl od většiny nemocnic v Česku – obdarovali poslední miminko roku 2019. „Myslím, že závod o první vteřiny roku 2020 je trochu nedůstojný zrození nového života,“ komentuje rozhodnutí obdarovat poslední miminko předchozího roku generální ředitel KNL MUDr. Richard Lukáš, Ph.D. Posledním novorozencem roku 2019 se stala holčička Karla, která se narodila 8 minut před 21. hodinou. Měřila 48 cm a vážila 2 860 gramů.

Vše nejlepší malé Karličce a její mamince Olze popřál také primátor statutárního města Liberec Ing. Jaroslav Zámečník. Město Liberec mamince s dcerou věnovalo dětskou výbavičku a květinu, stejně jako nemocnice, která přidala i poukázky do lékárny.

Porodnice Krajské nemocnice Liberec je největší v Libereckém kraji. V loňském roce se v ní uskutečnilo 1 496 porodů, při kterých se narodilo 1 517 dětí, z toho 756 chlapců a 762 dívek. Chlapci nejčastěji dostávali jména Jakub (38), Adam (31) a Jan (28), zatímco u dívek bylo nejoblíbenější jméno Eliška (39), Anna (34) a Tereza (31).

Na rozdíl od minulých let byl vstup do nového roku pro liberecké porodníky velmi klidný, první miminko se narodilo až v půl osmé večer, ale od té doby se ale každé tři hodiny v Liberci narodilo jedno dítě a porodnice a novorozenecké oddělení doslova praská ve švech.