Nejčastějším úžinovým syndromem je syndrom karpálního tunelu (SKT). Středový nerv (latinsky nervus medianus) je při vstupu do dlaně tištěn zbytnělým příčným vazem na zápěstí. Operační řešení spočívá v krátkém řezu v oblasti dlaně a protnutím zbytnělého vazu. Tím dojde k uvolnění nervu a je dán předpoklad k ústupu obtíží. Operace se provádí v místním (lokálním) umrtvení. Výkon se provádí ambulantně, není třeba hospitalizace a po zákroku pacient odchází ihned do domácího ošetřování.
Nově na našem oddělení nabízíme možnost endoskopického řešení. Výhodou této metody je provedení menšího řezu mimo dlaň – v příčné rýze zápěstí – a tedy menší zásah do pracovní části dlaně s rychlejší rekonvalescencí. Nevýhodou této metody je delší nástup svodné anestézie a finanční náročnost (náklady na čištění a sterilizaci endoskopu a náklady na jednorázové instrumentárium). Navýšení nákladů zdravotní pojišťovny nehradí a musí se na nich podílet pacient.
Pro dobré zhojení a eliminaci potíží je velmi důležité dbát na doporučení pro pooperační péči. Samotným výkonem léčba nekončí a pro optimální efekt je nutno dosáhnout kvalitního zahojení s vytvořením minimální jizvy. Pacient by měl pohybovat co nejméně zápěstím, naopak jsou doporučovány pohyby prsty. V případě, že by pacient ruku ihned po operaci zatěžoval, může dojít ke zbytnění jizvy a tím novému utlačení nervu, případně rozvoji srůstů a zdrojů chronické bolesti.
Druhým nejčastějším úžinovým syndromem je syndrom loketního sulku. Loketní nerv (nervus ulnaris) jde v oblasti lokte poměrně těsně pod povrchem kůže, je uložen v kostěném žlábku (sulku) pod vazy. Místo o kterém je řeč, je všem dobře známá „brňavka“. V případě zbytnění vazů, například po zvýšené dlouhodobé zátěži, nebo pokud zde proběhly úrazy a záněty, může dojít k postupnému stištění nervu a omezení jeho možnosti klouzat ve svém opouzdření při pohybech v lokti. Problém se projeví jako bolest v oblasti předloktí a prstů ruky. Operační řešení spočívá v uvolnění nervu v jeho průběhu, a pokud je to nutné, v jeho přesunutí do nové pozice v podkoží. Operace se provádí buď v celkové, nebo ve svodné anestezii. Pacient zůstává hospitalizován do druhého dne a poté je propuštěn do domácího ošetření.