Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Nemocnice Frýdlant nabízí pacientkám a pacientům od loňského roku i estetickou chirurgii, poradnu a také ošetření moderními laserovými přístroji. O tom, o jaké zákroky se jedná a jak se na ně objednat, jsme si povídali s paní doktorkou Romanou Harcubovou. Ta pracuje jako chirurg v liberecké nemocnici. Dva dny v týdnu pak působí ve frýdlantské nemocnici, kde se specializuje na kýly, jednodenní chirurgii a v posledním roce právě i na estetickou chirurgii.

Paní doktorko, vím, že náplň vaší práce je poměrně široká. Ráda bych se teď ale zaměřila jen na estetickou chirurgii. Jaké pacientky si sem, do frýdlantské nemocnice, už našly cestu?

Co se týče estetické chirurgie, specializujeme se na horní víčka, abdominoplastiky (plastiky břicha) a na redukce (zmenšování) a modelace prsou, bez výplní. Nejčastější operací, kterou ve Frýdlantě provádíme, jsou operace horních víček.  Většinu klientely tvoří na tyto výkony ženy, ale ani muži nejsou výjimkou. Věkové spektrum je nejčastěji kolem 40–50 let. Nedávno jsme ale operovali víčka paní, které bylo osmdesát dva let. Tam už byl poměrně pokročilý nález, paní již přes povislá víčka špatně viděla. V takovýchto případech se jedná téměř o zdravotní indikaci. My ale v tuto chvíli žádnou smlouvu s pojišťovnami nemáme, naši pacienti jsou samoplátci (pozn.: operace horních víček obou očí zde stojí 11.500 Kč). Protože je poptávka, máme výhledově v plánu zavést i operace spodních víček.

 

Jak dlouho vlastně operace horních víček trvá?Zůstávají pak pacienti v nemocnici? A jsou zde nějaké kontraindikace?

Samotná operace trvá kolem čtyřiceti pěti minut. Samozřejmě jí ale předchází pohovor, příprava před operací atd. Jedná se o ambulantní výkon v lokální anestezii. Pacienti tedy po operaci odcházejí domů. Přibližně po týdnu pak přicházejí na vyndání stehů. Pokud nemají žádné komplikace, další kontroly již nejsou nutné. Já osobně tuto operaci provádím ve Frýdlantě již rok, v Liberci téměř pět let. Považuji ji za zavedený frekventovaný estetický výkon.

 

Pojďme tedy na ty složitější estetické zákroky, které ve frýdlantské nemocnici provádíte.

Druhou nejčastější operací jsou abdominoplastiky. Ty se dělají klasicky třeba po bariatrických operacích, kdy po zhubnutí zůstane pacientům vytahaná kůže. Při operaci se odstraňují kožně-podkožní nadbytky. Tuto operaci často kombinujeme i s operací různých druhů kýl a diastáz (rozestupu břišních svalů), a to v některých případech vč. implantace síťky. To jsou pak již rozsáhlejší komplexní výkony. Další operace, na které se tu zaměřujeme, jsou modelace prsu a redukce prsu. Máme zde rozsáhlé zkušenosti s operacemi zhoubných i nezhoubných nádorů prsu. Zaměřujeme se i na onkoplastické výkony, kdy se odstraňují celé prsní žlázy. U těchto kůži šetřících výkonů je cílem připravit terén pro následnou rekonstrukci implantátem v druhé době. Nicméně u jednoho typu výkonu jsme schopni z podkožního laloku zformovat nové menší prso a pacientky se následně mohou rozhodnout, zda rekonstrukci prsu implantátem chtějí, či jim postačí tento menší “prs”. Aby nedošlo k nedorozumění, jedná se stále o radikální výkon (radikalita je stejná jako u klasické mastektomie), kdy je odstraněna celá žláza, vznikne takový “prs bez prsu”.  Nyní pracujeme na tom, abychom do budoucna mohli zařadit i výkony s rekonstrukcí implantátem v jedné době. To znamená, že bychom po odstranění žlázy rovnou provedli rekonstrukci prsu implantátem při jedné operaci. Toto však bude možné jen v určitých indikovaných případech.

 

Pokud bych se k vám chtěla objednat, jak bych měla postupovat? A jaké jsou čekací doby? 

Čekací lhůty jsou kolem měsíce, měsíce a půl. Nyní operujeme dvakrát týdně, a to v úterý a v pátek. Do budoucna bychom chtěli zákroky provádět i častěji a třeba pátky zaměřit jen na víčka.

Jinak pacientky a pacienti se mohou objednat každý všední den do 14:00 hodin na telefonním čísle 482 369 325. Více informací k zákrokům a cenám najdou na webu nemocnice.

 

Na webu frýdlantské nemocnice jsou uvedeny také termíny estetické poradny, cévní poradny a laserových ošetření…

Ano, v pondělí, ve středu a v pátek ošetřujeme laserem. Využíváme nejmodernější lasery pro rozšířené cévky v obličeji a na dolních končetinách, k odstranění hemangiomů, pigmentací kůže a k epilaci s pokročilou tracking technologií. Máme k dispozici také CO2 laser určený například k odstranění nežádoucích kožních výrůstků či k úpravě hypertrofických jizev a k resurfacingu. Pacienti se opět jednoduše objednají přes telefon. Ceník najdou na webu, konzultace poskytujeme zdarma.

 

Z rozhovoru s vámi je jasné, že vás tato práce baví Proto budu ráda, když nám prozradíte, jak jste se vlastně k estetické chirurgii dostala.

Studovala jsem všeobecnou medicínu na 3. lékařské fakultě. Vždycky jsem nicméně tíhla k estetické chirurgii. Již od třetího ročníku jsem dobrovolně chodila pracovat na plastickou chirurgii. Poté jsem spolupracovala se soukromým plastikem a následně se začala estetické chirurgii věnovat v liberecké a frýdlantské nemocnici. Jsem atestovaný všeobecný chirurg. Ve Frýdlantě a Liberci máme k dispozici nasmlouvaného plastického chirurga MUDr. Matěje Patzelta z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Pan doktor má u nás regulérní úvazek. Spolupracuje s námi především na složitějších plastických a rekonstrukčních výkonech.