Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek: 
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní

Návštěva musí mít po celou dobu nasazený respirátor či jiný ochranný prostředek bez výdechového ventilu s filtrační účinností alespoň 94% (třída FFP2 / KN 95), u dětí od 3 do 15  let věku postačí chirurgická rouška.

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Poranění periferních nervů

  • Spolupráce s traumatologicko-ortopedickým centrem při rekonstrukčních výkonech
  • Plné vybavení pro diagnostiku a následné sledování pacientů

Poranění nervů vídáme nejčastěji v souvislosti s řeznými ranami na končetinách. Velmi častou příčinou je poranění o sklo (rozbité výplně dveří či oken). Typicky jsou pak zasaženy nervy v oblasti předloktí a zápěstí – nerv loketní a nerv středový. Poranění jednotlivého nervu může být kompletní (úplné přetnutí nervu) či parciální (naříznutí nervu). V obou případech je řešením sešití nervu pod mikroskopem mikrochirurgickou technikou. Často je třeba provést rekonstrukci šlach, případně cév a operace se může protáhnout na několik hodin. Traumatolog i cévní chirurg jsou však k dispozici 24 hodin denně.

Méně často může dojít k tupému násilí s pohmožděním nervu, či jeho nadměrným protažením (distrakcí). I když v těchto případech zůstává nerv navenek neporušen, porušena jsou jeho vlákna a nerv ztrácí funkci. Tato poranění nelze přímo chirurgicky ošetřit.

V případě poranění nervu je vhodné časné operační ošetření – nejedná se sice o urgentí stav, nemusí se operovat okamžitě, optimální je však operovat do 24-48 hodin od úrazu.

S ohledem na komplikovanou obnovu funkce u poraněných nervů je i v případě precizního ošetření a obnovení kontinuity nervu plné obnovení funkce spíše šťastnou výjimkou – ve většině případů pozorujeme částečnou úpravu stavu. V závislosti na lokalizaci a typu poranění lze přibližně stanovit pravděpodobný časový interval nutný k hojení, což může být i více než 1 rok.

Po dobu rekonvalescence je zásadní prevence vzniku svalových kontraktur a pravidelná, intenzivní rehabilitace postižené končetiny. Kontroly na EMG (elektromyograf) nás informují a stavu hojení či regenerace.