Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Pravidla pro návštěvy pacientů

Vážené návštěvy pacientů v Krajské nemocnici Liberec, Nemocnici Turnov a Nemocnici Frýdlant. Z důvodu nárůstu incidence akutních respiračních infekcí v Libereckém kraji vás prosíme o respektování níže doporučených pravidel návštěv:

https://www.nemlib.cz/covid-19/mimoradna-opatreni/

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Nutriční terapeutky

Nutriční terapeuti (dále NT) poskytují nutriční péči u hospitalizovaných pacientů i v rámci specializovaných ambulancí.

NT a péče u hospitalizovaných pacientů

Na základě požadavku lékaře NT u hospitalizovaného pacienta vyplňují rozšířený nutriční screening (NRS 2002), provádí nutriční anamnézu, na základě anamnézy pak navrhuje nutriční plán pacienta – úpravy stravy dle specifických požadavků pacienta (problémy s polykáním, kousáním, …). Dále hodnotí záznam stravy pacienta (v případě potřeby ošetřujícího lékaře propočítává kalorický příjem, příjem bílkovin) a na základě propočtu a stanovení kalorické potřeby pak navrhuje množství nutriční podpory (sippingu, modulárního dietetika, enterální výživy). V případě potřeby rozsáhlejší nutriční podpory pak doporučuje kontakt lékaře nutričního týmu ke zvážení sondové či parenterální výživy.

Před dimisí pacienta NT provádí edukace dietních opatření na základě doporučení lékaře, případně NT doporučuje sledování v Ambulanci nutričních terapeutek (viz níže).

NT v ambulantní péči

V rámci liberecké nemocnice NT poskytují poradenství výživy v rámci Ambulance nutričních terapeutek pro nutričně ohrožené pacienty (viz podrobněji níže), dále poskytují poradenství v rámci diabetologické ambulance – hodnocení jídelníčků z hlediska obsahu sacharidů a jejich rozložení během dne, komplexní a podrobné edukace pacientů dle doporučení diabetologa.

Dále péče o dětské pacienty v rámci nutriční poradny dětského oddělení při potřebě redukce hmotnosti dítěte, případně potřeby navýšení hmotnosti při neprospívání, dále řešení složení jídelníčku při potravinových alergiích. Rodiče společně s dětmi jsou edukováni o vhodných úpravách jídelníčku. NT provádí propočet jídelníčku a event. navrhuje úpravy jídelníčku, doporučení nutriční podpory formou sippingu/modulárního dietetika a následně doporučuje kontakt na pediatra se specializací na výživu dětí.

Ambulance nutričních terapeutek pro nutričně ohrožené pacienty

Konzultace s nutričním terapeutem je určena pro všechny, kteří řeší nechtěné snížení hmotnosti a přáli by si hmotnost navýšit (např. při onkologickém onemocnění), Dále pro pacienty, kteří potřebují dietní radu např. při nechutenství, zácpě, potravinových alergiích, dále po hospitalizaci pro záněty slinivky břišní nebo žlučníku, dále při potížích s polykáním, atd.

Poskytujeme poradenství výživy v rámci předoperační přípravy – doporučujeme úpravy jídelníčku, výběr vhodných potravin, event. doporučení nutriční podpory (sipping, modulární dietetikum).

Dále propočítáváme kalorickou a nutriční hodnotu jídelníčků pacientů, na základě toho pak můžeme doporučit adekvátní množství nutriční podpory. Nutriční podporu např.typu sippingu však nemůžeme předepisovat na recept, to je vždy v rukou lékaře se specializací na výživu, na kterého pak dále odkazujeme.

K vyšetření je potřebná žádanky od obvodního lékaře (tzv. K žádanka) nebo z odborné ambulance (nefrologie, gastroenterologie, alergologie onkologie,…).

Kde nás najdete

Ambulance se nachází v průchozí chodbě mezi pavilony „A“ (Pavilon chirurgických oborů) a „C“ (Komplexní onkologické centrum) – vchod A2 (naproti heliportu), 1. patro, ordinace č. 4 (mezi výtahy a lůžkovým oddělením onkochirurgie).

Centrála nutriční terapie – budova J, 2. patro.

Z organizačních důvodů prosíme pacienty o telefonické objednání před vyšetřením.

Kontakty a ordinační hodiny

Kontakt

Telefon: +420 485 312 343
Mobilní telefon: +420 720 967 279
Budova J
Podlaží 2
Součásti pracoviště
O nás
Časté dotazy