Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Vážení návštěvníci nemocnic v Liberci, Turnově a Frýdlantě. Z důvodu aktuálního nárůstu nemocnosti na libereckém Oddělení následné péče jsou zde až do odvolání zakázány návštěvy. Návštěvy na ostatních oddělení hospitalizovaných pacientů v KNL jsou nadále povoleny, avšak pouze s ochranou dýchacích cest (rouška nebo respirátor). Výjimkou je dětské oddělení a odd. dětské psychiatrie, kde ochrana dýchacích cest vyžadována není. Děkujeme, že tato opatření respektujete.

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Neurosonography

Neurosonology is an imaging technique, well-known as ultrasound, which we use mainly for its special blood flow display function.  We focus on the examination of the arteries that bring blood to the brain (carotid arteries). However, specialized ultrasound (transcranial Doppler – TCD) allows us to investigate arteries directly in the brain area with certain limitations.

One of the main findings is the narrowing of the artery, professionaly known as stenosis. This can be a cause of strokes. Together with an assessment of the patient’s condition, a finding of stenosis leads to further diagnostic decisions. Significant stenosis can be treated surgically or by radiological endovascular surgery.

Neurosonology testing, sometimes referred to as sono carotid + TCD does not need any special