Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

POZOR!!! S ohledem na vývoj onemocnění Covid-19 pořád platí ZÁKAZ NÁVŠTĚV v Krajské nemocnici Liberec, Nemocnici Turnov a Nemocnici Frýdlant. I nadále je povolena přítomnost druhého rodiče nebo osoby žijící s rodičkou v jedné domácnosti u porodu a samozřejmě doprovod zákonného zástupce při vyšetření dítěte. O dalších výjimkách, zejména v případě dlouhodobých hospitalizací, je oprávněn rozhodnout primář oddělení.
Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Neurosonografie

Neurosonologie je zobrazovací metoda, dobře známý ultrazvuk, kdy využíváme hlavně jeho speciální funkci, zobrazení toku krve. Zaměřujeme se na vyšetření tepen, které přivádí krev do mozku (krční tepny). S určitými omezeními nám však specializovaný ultrazvuk (transkraniální doppler – TCD) umožňuje vyšetřit i tepny přímo v oblasti mozku.

Jedním z nejčastějších nálezů je zúžení tepny, odborně stenóza. Ta může být bezprostřední příčinou vzniku mrtvice. Zjištění stenózy spolu se zhodnocením stavu pacienta vede k dalšímu diagnostickému rozhodování. Významné stenózy se dají ošetřit chirurgicky či radiologickým endovaskulárním zákrokem.

Na neurosonologické vyšetření, někdy označované sono karotid + TCD, není třeba žádná zvláštní příprava.