Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

Metodická doporučení ARO

Doporučení pro provádění předoperačních vyšetření před anestezií

• metodická doporučení před celkovou a svodnou anestezií
  • pro obvodní lékaře, pediatry a konsiliáře
  • indikace ke specifickým vyšetřením
  • ASA klasifikace

Cílem vyšetření je snížit perioperační úmrtnost. Bezprostředním úkolem je zjištění aktuálního stavu pacienta a následná optimalizace jeho výkonnosti, neboli schopnosti snášet operační zátěž. Předoperační vyšetření provádí ambulantně praktický lékař, u dětí pediatr. Během hospitalizace je provedeno přijímacím lékařem základního oboru. U pacientů s přidruženými chorobami – t.j. ASA II a více – by mělo být provedeno internistou, resp. pediatrem s vyšší kvalifikací. Předanestetické vyšetření provádí anesteziolog. Shrnuje závěry všech dosud provedených vyšetření. Součástí vyšetření je volba premedikace a bezprostřední předoperační příprava.

Indikace laboratorních vyšetření u zdravých pacientů
  • Krevní obraz: vždy (platí 1 měsíc)
  • Moč chem + sed: vždy (platí 1 měsíc)
  • EKG nad 30 let (platí 1 měsíc)
  • Na, K, Cl, bili, bilik, ALT, AST, chol., urea, krea, CRP, glykemie: nad 50 let (platí 1 měsíc)
  • RTG S+P: nad 60 let (platí 1 rok)

Toto minimum se i u zdravých pacientů rozšiřuje s ohledem na druh výkonu a možné související komplikace (například krevní ztráty – KS, KO, zajištění krve).

Rozšíření vyšetření při komplikujících onemocněních pacienta
  • Kardiovaskulární onemocnění:
    KO, EKG, RTG S+P, glykemie, krea, minerály, urea
  • Respirační onemocnění:
    KO, EKG, RTG S+P, Spirometrie u obstrukčních a restrikčních poruch ventilace
  • Renální onemocnění:
    KO, EKG, RTG S+P, albumin, CB, krea, event. i clereance, minerály, urea, Astrup
  • Jaterní onemocnění:
    KO, transaminázy, albumin, CB, urea, krea, koagulace, bilirubin, glykemie, HBsAg
  • Diabetes:
    KO ,EKG, RTG S+P glykemie, krea, minerály, urea
  • Malignity:
    KO, RTG S+P, albumin, CB, koagulace
  • Thyreopatie:
    KO, EKG, glykemie, minerály, T3,4, Endokrinologické konsilium, ORL konsilium

Platnost laboratorních vyšetření je maximálně 1 měsíc, při nestabilním průběhu onemocnění musí být vždy čerstvá – podle úvahy interního (pediatrického) konsiliáře a podle názoru anesteziologa.

Vyšetření u urgentních zákroků

Základem je podrobná anamnéza a klinické vyšetření. To se doplňuje podle úvahy anesteziologa, ošetřujícího lékaře a časové dostupnosti o další indikovaná vyšetření včetně konsiliárních. Vyšetření před svodnou a ambulantní anestezií se provádí ve stejném rozsahu.

Indikace interního předoperačního konsilia
  • ASA II a více
  • věk nad 50 let
  • pokud byly při základním předoperačním vyšetření zjištěny diagnosticky nejasné patologie
  • pokud o toto vyšetření požádá anesteziolog

Závěry interního předoperačního konsilia očekávané ze strany anesteziologa:

• Vyjádření k aktuálnímu stavu komplikujících onemocnění
  • Zhodnocení stavu funkčních rezerv oběhového a respiračního systému
  • Navržení optimalizace předoperační přípravy
  • Doporučení léčby očekávaných komplikací v perioperačním období
Indikace RTG S+P
  • věk nad 50 let
  • kardiorespirační onemocnění
  • respirační infekt v anamneze s přetrváváním klinicého nálezu
  • malignita s možností metastáz
  • cizinci s endemickým výskytem TBC
  • kuřáci nad 40 let
  • trauma hrudníku
Indikace EKG
  • Věk nad 30 let
  • Anamnéza kardiovaskulárního onemocnění
  • Akutní příznaky kardiovaskulárního onemocnění
  • Trauma hrudníku
  • Úraz elektrickým proudem
ASA klasifikace

ASA 1
Zdravý pacient. Chorobný proces, který je indikací k operaci je lokalizovaný a nemá vliv na celkovou kondici.

ASA 2
Mírné až středně těžké systémové onemocnění – HTN, Obezita, DM, anemie, věk nad 60 let, NYHA I.

ASA 3
Závažné systémové onemocnění omezující aktivitu pacienta /ICHS se sy AP, st.p. IM, závažná forma diabetu, NYHA II.

ASA 4
Život ohrožující systémové onemocnění. Nedostatečnost renální, jaterní, plicní, nestabilní AP, peritonitis, ileus. NYHA III-IV.

ASA 5
Moribundní pacient s nepříznivou prognózou. Operace je poslední možností léčby.

V případě neodkladného výkonu se k této klasifikaci připojuje písmeno E. Neodkladný výkon znamená, že nelze v dostupném čase provést všechna optimálně požadovaná vyšetření a přípravu před výkonem.