Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Bronchoskopie

Vyšetření průdušek bronchoskopem v místním znecitlivění

K vyšetření se používá speciální endoskopický přístroj – bronchoskop. Na výběr se nabízí dva typy bronchoskopu, nejčastěji používaný flexibilní (ohebný) nebo rigidní (neohebný). Během zákroku je možné odebrat vzorky tkání a hlenu, ošetřit průdušky, které jsou zúžené, ucpané nebo krvácejí. V současné době je to nejčastěji používaná metoda, s jejíž pomocí se řeší vdechnutí cizích těles do dýchacích cest. Bronchoskopie se provádí na plicním sálku, kde je také monitorovací zařízení pro sledování základních životních funkcí.

Důvody bronchoskopie

Důvody,  proč lékař doporučuje bronchoskopii, mohou být diagnostické nebo terapeutické (léčebné). Mezi diagnostické důvody patří nutnost makroskopického posouzení dýchacích cest, objasnění zúžení dýchacích cest, odběr bronchiálního sekretu a bioptického materiálu k dalšímu vyšetření (histologickému, cytologickému, biochemickému a kultivačnímu). Bronchoskopie má také velký význam při včasné diagnostice nádorového onemocnění, plicních onemocnění nejasné příčiny, dlouhotrvajícího kašle, chrapotu, vykašlávání krve či dušnosti.

Vyšetření lze také rozšířit o tzv. bronchoalveolární laváž. Jedná se o odběr vzorků z dýchacích cest malého průsvitu, kam už flexibilní endoskop nedosáhne. Do bronchů se nakape prostřednictvím bronchoskopu fyziologický roztok, který se po chvilce odsaje zpět. Získaná tekutina se následně vyšetřuje na přítomnost buněk, bakterií, což pomáhá v diagnostice nádorových a infekčních onemocnění.

Léčebná bronchoskopie se využívá při odstranění cizích těles z dýchacích cest, stavění krvácení z dýchacích cest nebo čištění bronchů pokud pacient není schopen sám odkašlat.

Před výkonem a po výkonu

Před výkonem je třeba

 • od půlnoci nejíst, nepít, nekouřit
 • ranní léky zapít pouze malým množstvím vody
 • odložit snímatelnou zubní protézu

Po výkonu 

 • je nutné min. 2 hod nejíst, nepít, nekouřit
 • pokud jste dostali uklidňující injekci, je zakázáno 24 hodin řídit motorové vozidlo
 • v případě jakýchkoli obtíží (bolest v krku, drobné vykašlávání krve, chrapot, zvýšená teplota) je nutné upozornit ošetřujícího lékaře
 • výsledek vyšetření je ihned sdělen pacientovi, vyšetření odebraných vzorků trvá asi týden

 

Průběh zákroku

Lékař znecitliví ústní dutinu pomocí spreje a roztokem léku. Pokud je pacient více dráždivý,  je možné podat nitrožilně injekci ke snížení nepříjemných pocitů a úzkosti. Následuje zavádění bronchoskopu nosem nebo ústy. Vyšetření je nebolestivé, může ale vyvolávat dráždění ke kašli. Bronchoskopem lze odebrat vzorky tkání, hlenu, ošetřit průdušky, které jsou zúžené, ucpané nebo krvácejí.

Možné komplikace

Při bronchoskopii nelze vyloučit

 • krvácení z dýchacích cest
 • zhoršení dechu
 • přechodné zvýšení teploty
 • alergie na podanou utišující injekci nebo znecitlivující látku

Zákrok objednává lékař na tel.č. 485 312 797

Ordinační hodiny: po objednání – středa + čtvrtek po 9. hodině

Akutní bronchoskopie jsou zajištěny 24 hodin denně bronchoskopickou příslužbou