Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

MĚSÍC NA PODPORU ONKOLOGICKY NEMOCNÝCH A JEJICH BLÍZKÝCH V LIBERCI

Přivolejme s jarem i naději je i letos mottem Tulipánového měsíce, který v březnu již podeváté realizuje nezisková organizace Amelie, z.s. Projektem chce upozornit na potřebu podpory onkologicky nemocných a jejich blízkých nejen v oblasti léčby, ale i v oblasti sociální a psychologické. „Letošní rok je pro všechny náročný a pro onkologicky nemocné dvakrát. Strach ze své nemoci násobený strachem z nákazy covid-19 jim přináší velký stres a obavy do života. Proto se v Amelii jim snažíme alespoň zpříjemnit prostředí onkologických ambulancí, lůžkových oddělení či čekáren a poslat jim vzkaz, že na svou nemoc nejsou sami“ říká koordinátorka Centra Amelie v Liberci Mgr. Petra Kuntošová.

Konkrétně v Libereckém kraji jsou po celý březen vyzdobena obrázky dětí onkologická oddělení nemocnic v Liberci, Jablonci nad Nisou a Mamocentrum v EUC klinice v Liberci. Pro pacienty Komplexního onkologického centra liberecké nemocnice jsou připravena přáníčka se vzkazy od dětí, ke kterým jsou připojeny další dárečky a kontakty na Amelii pro případnou pomoc a podporu. Přáníčka s dárečky jsou určena i pro zdravotníky, kteří o onkologicky nemocné pečují jako ocenění jejich náročné práce.

S nabídkou bezplatných služeb pro onkologicky nemocné a jejich rodiny se mohou lidé seznámit 8. 3. v čase 16:00-18:00 u stánku Amelie v obchodním centru FORUM v Liberci či 16. 3. přímo v Centru Amelie v rámci Dne otevřených dveří. S letáky Amelie a kontakty na ni se obyvatelé Liberce budou setkávat po celý měsíc březen rovněž ve vozech MHD. Na podporu onkologicky nemocných a jejich blízkých se uskuteční jednodenní charitativní cvičení v zapojených fitness centrech, kdy výtěžek ze vstupného půjde na zajištění bezplatných služeb pro ně. V případě nepříznivé epidemické situace bude cvičení probíhat online.

Cílem Tulipánového měsíce je i zvýšení informovanosti mezi veřejností o fungování organizace v Liberci, která může pomoci v situaci, kdy do života rodiny vstoupí rakovina. Nemocní i jejich blízcí od nás mohou získat bezplatné sociální poradenství (např. v oblasti důchodů, zaměstnání či nároků na dávky), psychologické konzultace či se účastnit našich jednorázových či opakujících se aktivit jako je např. plavání, cvičení, tvoření a další“, dodává Kuntošová.

Tulipánový měsíc je realizován pod záštitou PhDr. Mgr. Ivana Langra, náměstka primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch města Liberec.

Více o Tulipánovém měsíci 2021 na: https://www.tulipanovymesic.cz/