POZOR!!! S ohledem na vývoj onemocnění Covid-19 pořád platí ZÁKAZ NÁVŠTĚV v Krajské nemocnici Liberec, Nemocnici Turnov a Nemocnici Frýdlant. I nadále je povolena přítomnost druhého rodiče nebo osoby žijící s rodičkou v jedné domácnosti u porodu a samozřejmě doprovod zákonného zástupce při vyšetření dítěte. O dalších výjimkách, zejména v případě dlouhodobých hospitalizací, je oprávněn rozhodnout primář oddělení.

Lékaři traumatologicko-ortopedického centra KNL vyvinuli speciální Omega dlahu, která se používá při vážných poraněních pánve. Dlaha již byla použita zhruba u 500 operací, 161 z nich bylo provedeno ve světě. Výhodou této metody je, že zkracuje délku operace i následnou rekonvalescenci.

„Dlaha je nejvíce rozšířena v ČR, ale je široce používána i na Slovensku, Polsku, Rumunsku, ale i v mimoevropských zemích, například v Saudské Arábii. Kolem 15 operací bylo provedeno v SRN,“ říká MUDr. Jaroslav Šrám, Ph.D., přednosta centra, který společně s emeritními primáři MUDr. Stanislavem Tallerem a MUDr. Richardem Lukášem, PhD. za vývojem Omega dlahy stojí.

Doktor Šrám společně se svým týmem pracuje na tom, aby se Omega dlaha rozšiřovala i do dalších zemí, do nepříliš vzdálených destinací jsou ochotni vyjíždět k asistencím. Dlaha nadále prochází vývojem, týmu se podařilo získat grant, v rámci něhož prověřují, zda by byla možná jeho sériová výroba pomocí 3D tisku.