Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

V pátek 4. 12. jsme poprvé testovali učitele ze škol v Libereckém kraji tzv. antigenními testy. Testování bude probíhat každé PO, ÚT, ST od 13.00–17.00 na tradičním stacionárním odběrovém místě na Husově ulici. Postup AG testování je podobny jako u „klasického” PCR testu, jedna se tedy o výtěr z nosohltanu, vzorek je následně předán k vyhodnocení do naší laboratoře. Výsledek testování bude zaslán formou SMS zprávy pacientovi dle možností laboratoře přibližně do 2 hodin od odběru. V případě pozitivního antigenního testu bude – bez nutnosti dalšího výtěru automaticky v naší laboratoři proveden PCR test. V případě více než 20 zájemců na testování z jedné školy je možné objednat sanitní vůz, který odebere pacienty přímo ve školském zařízení.
Více informací naleznete zde