Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu
Dne 14. listopadu je Světový 𝗱𝗲𝗻 𝗱𝗶𝗮𝗯𝗲𝘁𝘂. V České republice žije s touto nemocí více než jeden milion lidí. Pokud se nemoc neléčí, ohrožuje další orgány, jednou z častých komplikací diabetu je postižení očí. Pravidelným vyšetřením očního pozadí je nicméně možné detekovat již minimální změny na sítnici a včasným ošetřením pak zabránit vážnému poškození zraku. S diagnostikou zraku pacientům v liberecké nemocnici nově pomáhá i přístroj zvaný 𝗳𝘂𝗻𝗱𝘂𝘀 𝗸𝗮𝗺𝗲𝗿𝗮.
🔹MUDr. Jindra Vejrychová, primářka diabetologie a vedoucí diabetologického centra, vysvětluje: „Dosud u nás oční pozadí diabetologové nevyšetřovali, vyšetřovali jej pouze specialisté, tedy oční lékaři. Tato metoda byla nicméně nově schválena i pro diabetologická pracoviště, naše nemocnice proto tuto fundus kameru zakoupila a na diabetologii začínáme oční pozadí nově vyšetřovat u našich diabetologických pacientů 1. i 2. typu. Zároveň chceme tuto službu nabídnout i praktickým lékařům, kteří mají obrovské množství pacientů s diabetem 2. typu v péči. Toto vyšetření totiž, na rozdíl od klasického vyšetření očního pozadí, probíhá bez mydriázy (pozn.: rozšíření zorničky pomocí rozkapání oka). Pacient jenom přiloží hlavu ke kameře a ta vyfotí oční pozadí bez toho, aby se oko rozkapávalo. Pacient tedy přijde a za deset minut v pořádku odchází a může třeba řídit auto.“
🔹Snímek sítnice oka vyhodnotí umělá inteligence. Kamera oko pacienta vyfotí a AI by následně měla být schopna rozpoznat počínající změny, které souvisí s retinopatií, tedy postižení oka u diabetu. Následně umělá inteligence vyhodnotí, zda jsou již u pacienta známky retinopatie a dle výsledku je pak pacient buď objednán na další kontrolu za rok anebo odeslán k očnímu lékaři.
🔹Jak paní primářka doplňuje, „tato vyšetření se dělají preventivně u většiny diabetologických pacientů. Cílem provádění tohoto vyšetření na diabetologii je odfiltrování velké části pacientů, kteří nemají žádné známky retinopatie, od očních lékařů. Vyšetření je jednoduché, bezbolestné, rychlé a jednou ročně plně hrazené ze zdravotního pojištění. Čekací doby jsou nyní minimální, pacient se sám objedná přes internet na termín, který mu vyhovuje. Pokud se jedná o našeho pacienta, doporučení nepotřebuje. Pokud ho posílá praktik či diabetolog mimo naši nemocnici, potřebuje žádanku. Od nás pak pacient odchází do 15 minut s výsledkem.
🔹Další novinkou je to že liberecká diabetologie chystá rozsáhlý vzdělávací program pro pacienty s nově diagnostikovaným diabetem. Ten pomůže nemocným rozpoznat veškeré záludnosti choroby a seznámí je s možnostmi monitorace glykémií a současnou moderní léčbou.
🔹Doufáme, že těmito kroky pomůžeme i my zvýšit kvalitu péče o pacienty s diabetes mellitus a tím přispějeme ke snížení rizika výskytu komplikací této závažné nemoci.“