Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

Orloj snivců je naprosto unikátní hudební nástroj tvořený rozmanitými kovovými objekty (trubkami, tyčemi, svorníky, pajcry, lištami atp.) umístěnými na rezonátorech z polystyrenu. Jeho autor bubeník Jaroslav Kořán, který se vedle hudby věnuje také fotografii, videu, zvuku, grafice, tvrdí, že právě polystyrenová hmota nechává kovový zvuk krásně doznívat. Příležitostně bývá výše uvedená základní sestava rozšiřována o sadu kuchyňských hrnců a excelentně znějící salátové mísy, kameny, klacky a další předměty.

Poprvé v KNL představil svůj nástroj Jaroslav Kořán v roce 2011 na dětském psychiatrickém oddělení. V následujících letech potom vystoupil také v bývalé nemocniční kapli, na psychiatrickém oddělení a spinální jednotce. Tam byl nástroj umístěn na pojízdné rehabilitační lůžko a po jeho úvodním představení byl přisunut k pacientům nadosah, aby si mohli sami vyzkoušet jeho zvuk.

V roce 2014 nahrál Jaroslav Kořán v prostorách bývalé nemocniční kaple liberecké nemocnice zvukový záznam, který snad někdy v budoucnu spatří světlo světa nahrán na nosiči. V souvislosti s modernizací nemocnice by to byla pěkná upomínka na tento pěkný prostor.

V letošním roce se Orloj snivců vrátil opět na dětskou psychiatrii. Přítomnost talentovaných dětí na oddělení umožnila spontánní vznik improvizací mimořádné kvality. Velmi silný zážitek přineslo posluchačům vystoupení jedné z pacientek. Skladba pro sadu kuchyňských hrnců a dívčí hlas dojala i samotného autora nástroje.

Pokud by měl někdo z čtenářů zájem seznámit se s Orlojem snivců blíže, pak níže je k dispozici odkaz na záznam koncertu z roku 2012 v Javoříčských jeskyních v rámci festivalu Cave Beat.

Tento minikoncert a muzikoterapeutická dílna se uskutečnily díky finanční podpoře Nadace Preciosa.

Jaroslav Kořán během hry na Orloj snivců

Odkaz na video