Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

Další tři nové sanitky obnovily dnes vozový park Zdravotně dopravní služby KNL, a.s. Sanitní vozy používá liberecká a turnovská nemocnice k převozu raněných a nemocných. Všechna vozidla jsou upravena pro přepravu pacientů neodkladné péče v režimu tzv. sekundární péče. Celkem nemocnice disponuje 21 sanitními vozy.

„Naše sanitky Ford Transit Custom mají už tradičně zvýšenou střechu, kvalitní sanitní zástavba od firmy KOV Velim nám výrazně pomáhá udržet vysokou kvalitu naší dopravní služby. Sanitky mají nezávislé topení a klimatizaci, snadnější a bezpečnější naložení imobilních pacientů umožňuje sklopná rampa. Novinkou je elektricky výsuvný schůdek bočních dveří pro snadný nástup do vozu. Ještě lepší viditelnost vozu a bezpečí řidičů a pacientů pak zajišťuje nová světelná rampa integrující výstražné majáky, blinkry a doplňkové osvětlení okolí vozu,“ popsal vedoucí oddělení dopravy Krajské nemocnice Liberec Aleš Pěnička.

„Pro Ford Motor Company s.r.o. je to ve spolupráci s firmou KOV Velim již čtvrtá dodávka sanitek do Liberecké nemocnice a je pro nás opravdu velkou ctí, že vozy Ford Custom Ambulance v Libereckém kraji spolehlivě slouží. Zároveň je to pro nás závazek, předáním vozů vše začíná. O vozy se bude starat autorizovaný servis Auto In Liberec, a tyto sanitní vozy mají pro servis při pravidelné údržbě vždy nejvyšší prioritu,“ říká Petr Šimůnek, CV Field Manager společnosti FORD MOTOR COMPANY, s.r.o.

Zdravotní dopravní služba KNL má v současné době celkem 25 řidičů. Ročně přepraví téměř 55 tisíc pacientů, ujede s nimi 1,9 milionu kilometrů a do vozů natankuje více než 194 tisíc litrů pohonných hmot. Převozy pacientů z nebo do nemocnice předpisují lékaři jak z nemocnice, tak praktičtí i odborní lékaři v terénu. Pohyb každé sanitky KNL sleduje GPS modul, který je propojen s navigací pro jednodušší komunikaci s dispečinkem, který má tudíž dokonalý přehled o pohybu všech svých sanitek. Obnova vozového parku je naplánována průběžně i na další roky. Cena jedné sanitky se pohybuje okolo jednoho milionu korun a Krajská nemocnice Liberec je hradí ze svého vlastního rozpočtu.