Nemocnice Turnov
485 311 111 Informační linka

plants-691414

Také jste se určitě někdy dostali do situace, kdy kolem vás neustále vás někdo kýchá či pokašlává. A vy se bojíte, co kde zase chytnete, pomyslíte si něco o nezodpovědnosti. Úplně nevěříte vysvětlování, že váš kolega netrpí žádnou virózou, ale že je alergik. Těžko pochopitelné „takové množství“? Pak vězte, že různé alergie jsou mnohem rozšířenější, než by se mohlo zdát. Podle odhadů na základě statistik Evropské akademie alergologie a klinické imunologie bude některou z forem alergií do konce tohoto desetiletí postižen každý zhruba druhý až třetí člověk.

„Forem alergií je ohromné množství. Mezi nejznámější patří takzvaná senná rýma, kdy je pacient vysoce citlivý na nejrůznější pyly travin, plevelů, stromů či keřů. Další rozšířenou skupinou jsou lidé alergičtí na domácí prach, domácí plísně, roztoče, zvířecí srst a potraviny. Nejčastějšími projevy jsou rýma, slzení a svědění očí, dýchací potíže, někdy i kožní projevy, říká MUDr. Jiří Hlavatý, který vede alergologickou ambulanci pro dospělé a mládež v Krajské nemocnici Liberec, a.s. již od roku 1995.

Výše zmíněné alergie na potraviny (ořechy, ovoce) mnohdy bývají spojeny s alergií na pyly stromů a travin. Jde o takzvanou zkříženou reaktivitu, kdy například pyl břízy má podobnou strukturu alergenu jako oříšky či jablka a tudíž vyvolávají i podobné reakce.

Existují ale i formy alergie, kdy nejde jen o projevy pro pacienta nepříjemné a obtěžující, ale i doslova život ohrožující. Typickým příkladem jsou alergie na hmyzí bodnutí, kdy po exposici jde následně skutečně o každou minutu. Ostatně pacienti trpící touto alergií, nejenom že jsou pravidelně sledováni a kontinuálně léčeni, ale také vybavení speciálními prostředky a léky jako je například adrenalin, pomocí něhož si sami mohou ihned poskytnout první pomoc a zachránit život.

Kdy je nutná návštěva lékaře

A jak tedy rozlišit, kdy zvládneme alergii sami a v jakém případě bychom měli vyhledat pomoc lékaře? Právě podle závažnosti. A není radno alergie podceňovat. Někdy se totiž z neléčené senné rýmy může vyvinout alergické astma. A to už pak jen o obtěžující symptomy se nejedná.

„Jedná se o takzvanou „změnu etáží“. Zpočátku se projevy drží v obličejové části, ale pokud jsou dlouhodobě neléčeny, posouvají se na nižší etáž – oblast plic a z toho rezulutující asthma bronchiální,“ potvrzuje lékař. „Pokud jsou přítomny u pacienta alergické projevy, je vhodné na základě doporučení obvodního lékaře navštívit alergologa. Ten provede celkové vyšetření a příslušné testy. Dnes je již možné rozklíčovat alergeny způsobující potíže pomocí krevních rozborů, ale standardně se provádějí i osvědčené prick testy, kdy je pacientovi aplikováno malé množství předpokládaného alergenu a sledována následně jeho rekce,“ vysvětluje.

A na podobném principu funguje i jedna z forem léčby. Tou základní je podávání léků ze skupiny takzvaných antihistaminik, tedy léků, které blokují látku histamin, jenž se uvolňuje při reakci na alergen a působí klinické příznaky. Používají se i léky z jiných skupin – jako například lokálně působící kortikoidy ve formě sprejů. Možné obavy z vedlejších možných nežádoucích účinků odložte stranou – léky odpovídají vymoženostem 21. století a obávané tloustnutí či náchylnost k osteoporóze již není na pořadu dne.

„Další z možností je takzvaná specifická imunoterapie, kdy se pacientovi aplikuje upravený alergen, a to po dobu tří až pěti let. Tato forma terapie je stoprocentně indikována u lidí s alergií na hmyzí bodnutí a dále pak v hojné míře na alergie na traviny, stromy a roztoče,“ pokračuje Jiří Hlavatý. V případě velkého zájmu pacienta vlastnit domácího miláčka – psa, kočku – je možné použít tuto metodu i na alergie na zvířecí srst, zde však tato forma není standardem. Lidé se totiž styku s alergenem, na rozdíl od jiných, mohou snadnou vyhnout. Člověk alergický například na pyl před ním nikam neuteče, ledaže by žil ve „skleníku“. Existují i zdánlivě bizarní alergie, jako třeba alergie na alkohol, jako je bílé víno, pivo a podobně. Léčba? Nepít jej. U piva se osvědčuje například změna typu – pít černé pivo. To totiž prochází takovým způsobem výroby, kdy je spouštěcí alergen zlikvidován.

Nastartují i obranyschopnost organismu

V liberecké nemocnici se však nestarají jen o klasické alergiky. Provozují zde i klinickou imunologii, kde pomáhají lidem s extrémně slabou imunitou, kteří jsou terčem často se opakujících infektů, špatně se jim hojí rány, potýkají se s častými angínami a podobně. Jsou jim v rámci léčby jednou měsíčně aplikovány přípravky, které obranyschopnost organizmu výrazným způsobem posilují. A existují již například i speciální pumpy, kdy si pacienti tyto léky mohou aplikovat sami v pohodlí svého domova.

Výhodou umístění ambulance alergologie a klinické ambulance v liberecké nemocnici je blízkost dalších specializovaných pracovišť, včetně ARO. „Málokterý z alergologů si může dovolit kožní testy, pomocí kterých hledáme náhradní řešení, pokud je pacient alergický třeba na anestetika. My můžeme, protože v případě závažné reakce máme po ruce erudované odborníky a potřebné zázemí a vybavení,“ dodává lékař. Stejně tak naopak zde v ambulanci pomáhají kolegům, jako třeba radiologům, když potřebují provést u pacienta alergických na kontrastní látky speciální přípravu před vyšetřením.

Ambulance alergologie a klinické imunologie
Centrum interních oborů, KNL, a.s. – 1. patro nemocniční budovy B

• Komplexní diagnostika a léčba alergických onemocnění, autoimunních chorob, imunodeficitů a dalších poruch imunitního systému
  • Pro pacienty od 15 let