Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Stejně tak jako každoročně, i letos se Nefrologické oddělení Krajské nemocnice Liberec připojí aktivně k celosvětovému Dni ledvin, který tradičně připadá na druhý čtvrtek v měsíci březnu. Letos se tak možnost vyšetření ledvin pro širokou veřejnost nabízí ve čtvrtek 14. března. Kdokoliv může přijít bez nutnosti objednání mezi 8. a 14. hodinou do Nefrologické ambulance (3. patro PIO – budova B), kde mu budou provedeny základní vyšetření, jako je laboratorní prozkoumání moči, změřen krevní tlak, který může být jedním z varovných signálů ukazujících na potíže s ledvinami, a podobně. 

„Specifikum onemocnění ledvin spočívá v tom, že v počátečním stadiu jsou odhalitelná pouze prostřednictvím laboratorních vyšetření. Rozpoznatelné příznaky přicházejí na řadu až v pokročilých stadiích, kdy však choroba může vést již až k dialýze či dokonce transplantaci ledvin,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Ryba, primář oddělení nefrologie a dialýzy.

Jak dále doplňuje, každý rok má Den ledvin své vlastní podtéma, letos je to chronické onemocnění ledvin, která postihuje až 10 procent populace. Nejčastěji jsou způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou. Zpozornit by měli lidé, kteří odpoví kladně na jednu a více z následujících otázek:

Máte vysoký krevní tlak? Máte cukrovku? Vyskytují se ve Vaší rodině choroby ledvin? Máte nadváhu? Kouříte? Je vám nad 50 let?

Zrádnost onemocnění ledvin spočívá v již zmíněné nenápadnosti. Člověk může ztratit až 90 procent funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv potíže. Proto lékaři tak velký důraz na preventivní prohlídky.