Návštěvy pacientů v nemocnicích KNL (Liberec, Turnov, Frýdlant) jsou možné, pokud návštěva splní jednu z následujících podmínek:
  • doloží negativní RT-PCR test starý maximálně 7 dní, nebo POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin
  • doloží, že v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy prodělala onemocnění COVID-19
  • byla očkována proti onemocnění COVID-19 a uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu
    podle souhrnných údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID​-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní,
  • děti do věku 12-ti let pouze se svolením ošetřujícího lékaře
  •  návštěva  2 osob je povolena max. na dobu 30 minut.

Po dobu návštěvy musí osoba použít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95). Děti 2-15 let mohou použít i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, děti do 2 let nemusí mít ochranný prostředek žádný.

Ve dnech 7.–11. prosince 2020 probíhá v obchodním centru FORUM v Liberci prodej vánočních ozdob a dekorací na podporu onkologicky nemocných a jejich blízkých. „Od začátku října do konce listopadu probíhala sbírka vánočních ozdob a dekorací. Sešly se nám stovky předmětů a já moc děkuji všem, kteří se do sbírky zapojili. Ta sounáležitost veřejnosti byla úžasná. Do sbírky na podporu nemocných se zapojili lidé všech generací od dětí po seniory. Velká podpora přišla i od firem, světoznámá firma Glassor nám například věnovala celou dodávku krásných skleněných vánočních ozdob, které mohou nakupující získat u stánku Amelie za sníženou cenu“, uvádí Mgr. Petra Kuntošová, koordinátorka Centra Amelie v Liberci.

Prodej darovaných předmětů bude probíhat v prvním patře obchodního centra u stánku Amelie. Výběr je opravdu velký a ceny jsou již od tří korun. Kupující si tak mohou nejen za výhodnou cenu zútulnit domov, ale v čase předvánočním podpořit i nemocné s rakovinou. Výtěžek prodeje půjde na poskytování bezplatných psychosociálních služeb pro onkologicky nemocné a jejich blízké. „Získané peníze z prodeje nám pomohou v této covidové době s udržením služeb pro klienty. Například sociální poradenství či psychologická podpora jsou pro nemocné s rakovinou či jejich blízké důležitou součástí péče, kterou, vzhledem k přetíženosti zdravotnického personálu, není bohužel reálné získat v samotných zdravotnických zařízeních. Finance nám pomohou zajistit i různé aktivizační činnosti jako je například plavání, zdravotní cvičení a další aktivity, které pomáhají nemocným ulehčit návrat do života a které by si jinak sami nemohli dovolit“, dodává Kuntošová.

Centrum Amelie je otevřeno dvakrát v týdnu, v úterý a čtvrtek od 9:00 do 12:00 v prostorách Krajské nemocnice Liberec (budova U, vchod z Jablonecké ul.) Onkologicky nemocní i jejich blízcí se mohou na pracovníky Centra obracet osobně, telefonicky 608 458 277 či e-mailem liberec@amelie-zs.cz. Více informací o organizaci a jejích aktivitách lze nalézt na www.amelie-zs.cz.